Strona Główna BIP Strona Główna
AKTUALNOŚCI
 

WKU w Nisku poszukuje kandydatów do służby przygotowawczej w korpusie szeregowych posiadających prawo jazdy kat. C+E. Termin rozpoczęcia turnusu 5 maj 2015r.

Czas ochotników 2015


Od 1 marca każdy mężczyzna podlegający powszechnemu obowiązkowi obrony może ochotniczo zgłaszać się do swojej macierzystej Wojskowej Komendy Uzupełnień, by złożyć akces do odbycia szkolenia wojskowego. Taką samą deklarację mogą składać także kobiety zainteresowane odbyciem szkolenia.


Jest to oferta skierowana przede wszystkim do osób w wieku 18-50 lat, które nie były w wojsku, a chciałyby odbyć przeszkolenie wojskowe. Dotyczy ona także tych chętnych w wieku 18-60 lat, którzy odbyli służbę wojskową, a teraz mogą zostać przeszkoleni w ramach ćwiczeń rezerwy.

Możliwe będą trzy ścieżki postępowania: 

  • W przypadku gdy do WKU zgłosi się osoba bez jakiegokolwiek wcześniejszego przeszkolenia w wieku 18-50 lat, będzie mogła zostać zakwalifikowana do odbycia służby  przygotowawczej;

  • W przypadku, gdy do WKU zgłosi się żołnierz rezerwy z nadanym przydziałem mobilizacyjnym (oficerowie i podoficerowie do 60 lat, szeregowi do 50 roku życia), wojskowy komendant uzupełnień skieruje go do odbycia ćwiczeń wojskowych w ramach szkolenia rezerw w jego macierzystej jednostce wojskowej zgodnie z „Planem powołania rezerw osobowych do jednostki wojskowej na ćwiczenia wojskowe” w danym roku kalendarzowym w ramach przydzielonego limitu;

  •   W przypadku, gdy do WKU zgłosi się żołnierz rezerwy bez nadanego przydziału mobilizacyjnego (oficerowie i podoficerowie do 60 lat, szeregowi do 50 roku życia), wojskowy komendant uzupełnień nada mu taki przydział w przypadku wystąpienia potrzeb uzupełnieniowych i w ramach przydzielonego limitu, skieruje do odbycia ćwiczeń wojskowych zgodnie zPlanem powołania rezerw osobowych do jednostki wojskowej na ćwiczenia wojskowe” w danym roku kalendarzowym. Przy braku takiej możliwości ujmie go w bazie danych ochotników do odbycia ćwiczeń w pierwszej kolejności. 

Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzania wojskowych komend uzupełnień w celu składania stosownych deklaracji.

To jest Wasz czas – czas ochotników

Źródło- www.mon.gov.pl


INFORMACJA

dla kandydatów którzy złożyli wnioski o powołanie do służby przygotowawczej do korpusu podoficerskiego na luty 2015.
TERMINY SZKOLENIA W RAMACH SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ W 2015 ROKU21 grudnia (niedziela) w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

więcej


Mistrzostwa WSzW Rzeszów w sporcie powszechnym "Biegi na orientację".
       W dniu 31.03.2015r. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Nisku zorganizowała Mistrzostwa WSzW Rzeszów w Biegu na orintacje. Na trasie biegu o długości 5 km zostało rozstawionych do odnalezienia 7 punktów kontrolnych. Zawody zostały przeprowadzone w lesie przyległym do strzelnicy garnizonowej Nisko-Moskale.

     W kategorii indywidualnej najlepszy czas uzyskał mjr Daniel CHMIELOWIEC, drugi był kpt Mariusz GRUNT a trzeci był kpt.Tomasz MAZUR. W kategorii drużynowej pierwsze miejsce zajeło WKU w Nisku, drugie WSzW Rzeszów a trzecie WKU w Jarosławiu. 


Tekst i Zdjęcia: Andrzej KUBIK (WKU Nisko)

Uroczyste Spotkanie Wielkanocne w Garnizonie Nisko
W dniu 27.03.2015r. o godz. 10.00 w 3 batalionie inżynieryjnym w Nisku odbyło się uroczyste spotkanie Wielkanocne. Gospodarzem uroczystości był Dowódca Garnizonu Nisko  – ppłk Zbigniew DROŻDZEWSKI.

W uroczystość uczestniczyli:

Starosta Niżański - Robert BEDNARZ
Statosta Stalowowolski - Janusz ZARZECZNY
Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nisku - ppłk Leszek STĘPIEŃ
Kapelan Garnizonu Nisko – ks. mjr Robert KRZYSZTOFIAK
Rodzina poległego żołnierza na misji w Afganistanie kpr. Michała  KOŁKA
Rodzina poległego żołnierza na misji w Afganistanie sierż. Łukasza KRAWCA
Kadra i pracownicy wojska z Jednostek Wojskowych i WKU w Nisku.

 
Tekst: Andrzej KUBIK (WKU Nisko)
Zdjęcia: Sekcja Wychowawcza 3binzMistrzostwa WSzW Rzeszów w Biegach przełajowych.

      W dniu 18.03.2015r. reprezentacja WKU Nisko brała udział w Mistrzostwach WSzW Rzeszów w Biegach przełajowych zorganizowanym przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Sanoku. WKU w Nisku zdobyła 1 miejsce w klasyfikacji drużynowej.
Tekst: Andrzej KUBIK (WKU Nisko)
Zdjęcia: Leszek KOSAKIEWICZ (WKU Sanok)


Mistrzostwa WSzW Rzeszów i podległych WKU w Tenisie Stołowym

      W dniu 10.03.2015r. na obiektach Parafialnego Klubu Sportowego "KOLPING" w Jarosławiu odbyły się Mistrzostwa WSzW Rzeszów i podległych WKU w tenisie stołowym.
    W mistrzostwach uczestniczyły reprezentacje dwuosobowe które najpierw rozegrały turniej indywidualny a następnie reprezentacje rywalizowały w turnieju deblowym. Reprezentacja WKU w Nisku zajeła 2 miejsce w turnieju deblowym.


  

   
Tekst: Andrzej KUBIK (WKU Nisko)
Zdjęcia: Witold STOPA (WKU Jarosław)


Wręczenie medali i odznaczeń


       W dniu 04.03.2015r. w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyło się uroczystość wręczenia patentu oficerskiego, Gwiazdy Afganistanu, Gwiazdy Iraku, Gwiazdy Załóg Lotniczych a także Medali za zasługi dla obronności kraju zorganizowana przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Nisku przy współudziale Prezydenta Miasta Tarnobrzeg.

       Wręczenia medali i odznaczeń dokonał Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie - ppłk Zbigniew WINIARSKI w asyscie Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Nisku - ppłk Leszka STĘPNIA oraz władz samorządowych.

    


   
Tekst i zdjęcia: Andrzej KUBIKMistrzostwa WSzW w Rzeszowie w pływaniu

W dniu 20.02.2015r. reprezentacja Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nisku brała udział w zawodach pływackich o mistrzostwo Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie zorganizowane przez WKU w Mielcu. WKU Nisko zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej oraz w kategoriach 50m stylem grzbietowym oraz dowolnym.

Tekst: Andrzej KUBIK

Zdjęcia: Piotr HNAT


Mistrzostwa WSzW w Rzeszowie w piłce siatkowej”

W dniu 09.01.2015r. reprezentacja Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nisku brała udział w Mistrzostwach WSzW w Rzeszowie w piłce siatkowej. Wspólnie z reprezentacją WKU w Milecu, wywalczono drugie miejsce. Pierwsze miejsce uzyskała reprezentacja WSzW w Rzeszowie, trzecie miejsce rezprezentacja WKU Jarosław\WKU Sanok, czwarte miejsce WKU Rzeszów\WKU Jasło.

Tekst: Andrzej KUBIK

Zdjęcia: Konrad DŁUGOPOLSKIUroczyste wręczenie Decyzji o powołaniu na I turnus Służby Przygotowawczej 2015r.

W dniu 22 grudnia 2014r. w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Nisku nastąpiło uroczyste wręczenie decyzji o powołaniu na I turnus Służby Przygotowawczej w 2015r. Po 2 dniowych rozmowach z 83 kandydatami którzy złożyli wnioski w powyższej sprawie, Komisja Rekomendująca przedstawiła Wojskowewymu Komendantowi Uzupełnień wykaz 21 osób które spełniają wszystkie predyspozycje do stanowisk w Narodowych Siłach Rezerwowych w Jednostkach Wojskowych na administrowanym terenie po zakończeniu tej służby. W wyniku dalszej procedury decyzje o powołaniu na turnus rozpoczynający się w dniu 07 i 08.01.2015r. otrzymało 15 osób (w tym 2 kobiety).

Tekst i Foto: Piotr JAKUBOWSKI

 

Uroczysta Wigilia w Garnizonie Nisko

W dniu 18.12.2014r. o godz. 12.00 w 3 batalionie inżynieryjnym w Nisku odbyła się uroczysta Wigilia. Gospodarzem uroczystości był Dowódca Garnizonu Nisko 
ppłk Zbigniew DROŻDZEWSKI.
W uroczystość uczestniczyli:

Dowódca 16 Tczewskiego batalionu saperów w Nisku – ppłk Marian SZYMULA
Kapelan Garnizonu Nisko
ks. mjr Robert KRZYSZTOFIAK
Kadra i pracownicy wojska z Jednostek Wojskowych i WKU w Nisku.


Tekst i Foto: Piotr JAKUBOWSKI
 


Święto Niepodległości

W dniu 11 listopada 2014r. w Nisku odbyły się uroczystości związane z 96. Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Święto Niepodległości rozpoczęło się od mszy w Sanktuarium św. Józefa. Po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty pod „Tablicą Żołnierzy AK". Następnie  wszyscy zgromadzeni przemaszerowali na placu Wolności gdzie oddali hołd bohaterom i złożyli kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności i Pomnikiem Orląt Lwowskich.

W uroczystości udział wzięła Kompania Reprezentacyjna Garnizonu Nisko oraz Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nisku ppłk Leszek STĘPIEŃ, Dowódca  16 Tczewskiego batalionu saperów w Nisku ppłk Marian SZYMULA, Dowódca 3 batalionu inżynieryjnego ppłk Zbigniew DROŻDZEWSKI, Kapelan Garnizonu Nisko ks. mjr Robert KRZYSZTOFIAK. Ponadto w obchodach na Placu Wolności uczestniczyli mieszkańcy z całej gminy, drużyna młodzieżowa OSP w Nisku, Komenda Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Nisku, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych Straży Pożarnej i Policji.

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Nisku wystawiła punkt promocyjny który cieszył się zainteresowaniem dzieci i młodzieży.

Tekst: Piotr JAKUBOWSKI
Foto: Andrzej KUBIK


W dniu 31.10.2014r. z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych uczciliśmy pamięć poległych na misjach żołnierzy odwiedzając groby i składając wieńce.
Na grobach sierż. Łukasza Krawca w miejscowości Jelna gm. Nowa Sarzyna i kpr. Michała Kołka w Stalowej Woli oddała hołd delegacja WKU Nisko oraz delegacje z Jednostek Wojskowych Garnizonu Nisko.


 

Szkolenie i Zawody Strzeleckie kadry WSzW w Rzeszowie

i podległych WKU

W dniu 29 października 2014 roku na strzelnicy garnizonowej w Nisku odbyły się zajęcia ze szkolenia strzeleckiego połączone z zawodami strzeleckimi dla kadry WSzW i podległych WKU.  Kadra Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nisku zdobyła drużynowo najwięcej punktów wyprzedzając WKU w Jarosławiu i WKU w Sanoku, które zajęły kolejno  II i III miejsce.

Tekst i foto: Piotr JAKUBOWSKI

 Obchody święta 3 Batalionu Inżynieryjnego

W dniu 10 października 2014 roku Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nisku uczesniczył w uroczystości związanej z dorocznym Świętem 3. Batalionu Inżynieryjnego. Uroczystości wojskowe poprzedziła Msza Święta w kaplicy garnizonowej, którą celebrował ks. mjr Robert KRZYSZTOFIAK.

      Po Mszy Świętej nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowego obelisku. Następnie odbył sie uroczysty apel w którym uczestniczyli zaproszeni liczni przedstawiciele służb mundurowych i władz samorządowych z powiatu niżańskiego, stalowowolskiego i leżajskiego, a także przedstawiciele oświaty z pobliskich miejscowości.

           Wojskowa Komenda Uzupełnień w Nisku w związku z dniem otwartych koszar wystawiła punkt promocyjny który cieszył się zainteresowaniem dzieci i młodzieży.

Pamiątkowy obelisk 3 batalionu inżynieryjnego


Uroczysty apel


Punkt promocyjny WKU Nisko
Tekst i foto: Andrzej KUBIK

Uroczystość wręczenia pośmiertnego aktu mianowania na wyższy stopień wojskowy

W dniu 13.09.2014r. na Cmentarzu Wojennym w Tarnobrzegu odbyła się uroczystość upamiętniająca postać śp. Józefa SARNY bohaterskiego obrońcy Tarnobrzega. Podczas uroczystości odbyło się wręczenie najbliższej rodzinie aktu mianowania por. Józefa SARNY na wyższy stopień wojskowy  kapitana. Wojskową Komendę Uzupełnień reprezentowali Z-ca Komendanta mjr Daniel CHMIELOWIEC i pani Paulina BUTRYN. Ponadto w uroczystości uczestniczyli: rodzina kpt. Józefa SARNY, Prezydent Miasta Tarnobrzega Norbert Mastalerz,  Przedstawiciele Szkół noszących jego imię, Przedstawiciele Związków Kombatanckich oraz mieszkańcy Tarnobrzega.


tekst i fot. Paulina BUTRYN 

Pielgrzymka Służb Mundurowych

W poniedziałek 8 września w Bazylice o.o. Bernardynów w Leżajsku odbyły się XV Dożynki Powiatowe, połączone z Pielgrzymką Służb Mundurowych Województwa Podkarpackiego. Gospodarzem tegorocznych dożynek była Gmina Leżajsk.

W pielgrzymce Wojsko Polskie reprezentowali:  Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nisku ppłk Leszek Stępień, kompanię honorową wystawił 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia wchodzący w skład 21 Brygady  Strzelców Podhalańskich.

    Uroczystości rozpoczęły się  przemarszem służb mundurowych do Bazyliki o.o. Bernardynów. Uroczystej mszy świętej przewodniczył ks. biskup Edward Frankowski, który poświęcił wieńce dożynkowe przyniesione przez rolników. Podczas mszy św. nastąpiło odnowienie aktu zawierzenia służb mundurowych Matce Bożej Leżajskiej.

Do leżajskiego sanktuarium przybyli dowódcy służb mundurowych z Podkarpacia wraz z licznymi delegacjami, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, a także mieszkańcy powiatu oraz pielgrzymi z różnych stron naszego regionu.


Narodowe Czytanie Dzieł Henryka Sienkiewicza w Nisku

W dniu 6 września Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Leszek Stępień wziął udział w ogólnopolskiej akcji czytania Trylogii Henryka Sienkiewicz która została zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nisku oraz Niżańską Filię Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnobrzegu. Akcja została zorganizowana w centrum miasta, na malowniczych Małych Plantach przy fontannie miejskiej w Nisku.
Uroczyste wręczenie Decyzji o powołaniu na III trunus Służby Przygotowawczej.

W dniu 18 sierpnia 2014r. w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Nisku nastąpiło uroczyste wręczenie decyzji o powołaniu na III trunus Służby Przygotowawczej w 2014r. Po 2 dniowych rozmowach z 105 kandydatami którzy złożyli wnioski w powyższej sprawie, Komisja Rekomendująca przedstawiła Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień wykaz 16 osób które spełniają wszystkie predyspozycje do stanowisk w Narodowych Siłach Rezerwowych w Jednostkach Wojskowych na administrowanym terenie po zakończeniu tej służby. W wyniku dalszej procedury decyzje o powołaniu na turnus rozpoczynający się w dniu 02.09.2014r. otrzymało 5 osób (w tym 1 kobieta).tekst: Wioletta Pakuła

fot. Andrzej Kubik


Święto Wojska Polskiego

W dniu 14 sierpnia 2014r. w Nisku na Placu Alarmowym 3 batalionu inżynieryjnego odbyła się Uroczysta zbiórka Jednostek Wojskowych Garnizonu Nisko z okazji Święta Wojska Polskiego.

W uroczystościach udział wzięli:
Zastępca Szefa WszW w Rzeszowie ppłk Roman DWORNIK
Komendant WKU ppłk Leszek STĘPIEŃ
Kapelan Garnizonu Nisko mjr Robert KRZYSZTOFIAK
Dowódcy Jednostek Wojskowych Garnizonu Nisko oraz zaproszeni goście.
Podczas uroczystości wręczono akty mianowania oraz odznaczenia resortowe.
Wręczono również  podziękowania dla najlepszych żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych za ich zaangażowanie oraz dyspozycyjność w służbie. Uroczystą zbiórkę zakończyła defilada pododdziałów.
Na zakończenie uroczystości Zastępca Szefa WSzW, Komendant WKU i Dowódca Garnizonu złożyli kwiaty pod pomnikiem Małoletnich Żołnierzy Szkoły Podoficerskiej która funkcjonowała na terenie dzisiejszego kompleksu koszarowego w okresie przedwojennym.

 

W dniu 14 sierpnia 2014r. o godz. 12.00 w Sali Tradycji Garnizonu Nisko odbyło się Wręczenie Aktów Mianowania na wyższe stopnie wojskowe podoficerów niepodlegających  obowiązkowi  służby wojskowej. 

Akty Mianowania do stopni wojskowych: starszego chorążego sztabowego oraz  młodszego chorążego wręczył Zastępca Szefa WszW w Rzeszowie ppłk Roman DWORNIK w asyście Dowódców Jednostek Wojskowych oraz Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Nisku ppłk Leszka Stępnia. 

tekst: mjr Krzysztof Jasiński
fot. Piotr Jakubowski,
szer. Mateusz Górski


 

W dniu 13.08.2014r. z okazji zbliżającego się Święta Wojska Polskiego uczciliśmy pamięć poległych na misjach odwiedzając groby i składając wieńce.
Na grobach sierż. Łukasza Krawca w miejscowości Jelna gm. Nowa Sarzyna i kpr. Michała Kołka w Stalowej Woli oddała hołd delegacja WKU w składzie mjr Krzysztof JASIŃSKI i Pan Piotr JAKUBOWSKI oraz delegacje z Jednostek Wojskowych Garnizonu Nisko.

 

fot. Piotr Jakubowski
 

 

W dniu 6 sierpnia 2014r. Komendant WKU w Nisku wydał skierowania do pełnienia służby w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego zakwalifikowanym na studia w uczelniach wojskowych.

fot. Piotr Jakubowski

REKRUTACJA

DO

JEDNOSTKI WOJSKOWEJ FORMOZAKURSY KADRY REZERWY

Terminy Kursów Kadry Rezerwy na 2014r.

 


ĆWICZENIA WOJSKOWE

 MIANOWANIA NA WYŻSZE STOPNIE

W związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 11 października 2013 roku o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw „a w szczególności art. 12 ust. I (z dniem 01.01.2014 r.) w brzmieniu” Żołnierzy rezerwy i osoby niepodlegające obowiązkowi służby wojskowej posiadających stopnie wojskowe starszego plutonowego (starszego bosmanmata), sierżanta sztabowego (bosmana sztabowego), starszego sierżanta sztabowego (starszego bosmana sztabowego), młodszego chorążego sztabowego (młodszego chorążego sztabowego marynarki) i chorążego sztabowego (chorążego sztabowego marynarki), z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy mianuje się:

1) starszego plutonowego (starszego bosmanmata) - na stopień sierżanta (bosmana);

2) sierżanta sztabowego (bosmana sztabowego) i starszego sierżanta sztabowego (starszego bosmana sztabowego) - na stopień młodszego chorążego (młodszego chorążego marynarki);

3) młodszego chorążego sztabowego (młodszego chorążego sztabowego marynarki) i chorążego sztabowego (chorążego sztabowego marynarki) - na stopień starszego chorążego sztabowego (starszego chorążego sztabowego marynarki.

     Wszystkie osoby zainteresowanie prosimy o kontakt telefoniczny pod numer telefonu: (26) 1152835,  lub wysłanie wiadomości e-mail na adres wkunisko@wp.mil.pl. Zgłoszenia można również dokonać osobiście w Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nisku ul. Kosciuszki 2. 

Podziękowania dla żołnierzy rezerwy za udział w ćwiczeniach wojskowych.

 

 Dzień Weterana

W dniu 29.05.2014r. Dzień Weterana uczciliśmy pamięć poległych na misjach odwiedzając groby i składając wieńce.
Na grobach sierż. Łukasza Krawca w miejscowości Jelna gm. Nowa Sarzyna i kpr. Michała Kołka w Stalowej Woli oddała hołd delegacja WKU w składzie kpt. Mariusz GRUNT, Pani Wioletta PAKUŁA, Pan Piotr JAKUBOWSKI.